محمدعلی کشاورز

محمدعلی کشاورز سال 1309 در اصفهان متولد شد. از همان دوران مدرسه فعالیت تئاتری داشت.
محمدعلی کشاورز

زندگی‌نامه

آنقدر نام و چهره اش آشناست که نوشتن هر مقدمه‌ای درباره او توضیح واضحات است. محمد علی کشاورز بازیگر توانمند کشور که چند نسل از هنر او در صحنه تئاتر، صفحه تلویزیون و پرده سینما لذت برده‌اند.

سال 1309 در اصفهان متولد شد. از همان دوران مدرسه فعالیت تئاتری داشت. پس از آنکه مدرک دیپلم خود را دریافت کرد به تهران آمد. پس از سربازی با قبول شدن در کنکور به هنرستان هنرپیشگی راه یافت. دوره‌ای سه ساله را آنجا گذراند. در آن زمان با اسماعیل شنگله و جمشید لایق هم دوره بود.

با راه اندازی سالن تئاتر سنگلج، همراه با گروه هنرهای دراماتیک در این سالن به روی صحنه رفت. «پستخانه»، «اشباح»، «افول»، «عروسی باقر خان»، «حکومت زمان خان»، «بختک»، «دشمنان»، «دوزخ»، «سیاوش بر باد»، «سیاه زنگی، دایره زنگی و مرد فرنگی»، «چند لحظه تا مرگ» و «مترسک شب» برخی از نمایش‌هایی است که در آن زمان اجرا کردند.

 با شکل گیری موج نو در سینمای ایران در سال 1343، افراد فارغ التحصیل رشته سینما روی کار آمدند. افرادی مانند بهرام بیضایی، فرخ غفاری و داریوش مهرجویی. در همان زمان‌ها بود که محمد علی کشاورز در فیلم «شب قوری» به کارگردانی فرخ غفاری ایفای نقش کرد؛ فیلمی که نخستین تجربه بازیگری او در سینما محسوب می‌شود. البته در آن زمان در تلویزیون و تئاتر بازیگر شناخته شده ای بود. «خشت و آینه» به کارگردانی ابراهیم گلستان را پس از آن بازی کرد. در «هالو» ساخته داریوش مهرجویی همکاری با عزت الله انتظامی و علی نصیریان را تجربه کرد. همچنین سال 1351 با بهرام بیضایی در «رگبار» همکاری داشت. سال 55 نیز در فیلم «کاروان ها» با آنتونی کویین همبازی شد. این فیلم محصولی مشترک از ایران و آمریکا، آلمان و فرانسه بود. در سربداران مشغول بازی بود که علی حاتمی پیشنهاد همکاری در هزار دستان را به او داد و اینگونه نخستین همکاری آنها با هم شکل گرفت.

توانمندی و هنرش در ایفای نقش خیره کننده بود و از پس هر نقشی بر می‌آمد. شعبان بی مخ در هزار دستان، در فیلم مادر بازی دیگری را در معرض نمایش قرار داد. محمد علی کشاورز برای بازی در فیلم  مادر کار علی حاتمی نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. او علاوه‌بر بازیگری به‌عنوان کارگردان نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین آثار محمدعلی کشاورز در حرفه‌ کارگردان، سریال آلاخون والاخون و خانه قمر خانم است.

در این سال‌ها محمدعلی کشاورز با هنرمندان بسیاری تجربه‌ کار داشته است اما در میان بازیگران عزت‌الله انتظامی با 11 مرتبه، جمشید مشایخی با 10 مرتبه، فخری خوروش با 10 مرتبه، جهانگیر فروهر با 10 مرتبه و علی نصیریان با 9 مرتبه بیشترین همکاری را با محمدعلی کشاورز داشته‌اند. محمدعلی کشاورز از مجموع 71 اثری که در کارنامه دارد، ایفای نقش در  49 فیلم سینمایی و ر 22 فیلم تلویزیونی را انجام داده است.

 او دارای گواهینامه درجه یک هنری است و  از همان روزهای نخست تشکیل موسسه هنرمندان پیشکوست به عضویت این موسسه درآمد.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا