هادی مرزبان

هادی مرزبان چهارم فروردین سال 1323 متولد شد. او اهل سبزوار است و هنرمند پیشکسوت رشته بازیگری و کارگردانی است.
هادی مرزبان

زندگی‌نامه

نام او گره خورده با آثاری ماندگار روی صحنه نمایش است. صحنه تئاتر آغازگر فعالیت هنری او شد، آن هم ۵۴ سال پیش. اولین بازی‌های تئاتری‌اش را در دوران مدرسه انجام داد. «عاقبت تنبلی» عنوان نخستین نمایشی بود که در دوران مدرسه بازی کرد .

هادی مرزبان کارگردان تئاتر و بازیگر سینما و تلویزیون است که در طول سال‌ها فعالیت خود، آثار ماندگاری خلق کرده است. بیست سال پس از آغاز فعالیت تئاتری‌اش، با بازی در «جنگلبان» اثر منوچهر حقانی‌پرست، به دنیای بازیگری سینما وارد شد.

اهل سبزوار است. تحصیلاتش در رشته بازیگری و کارگردانی است؛ آن هم از دانشکده هنرهای زیبای تهران. پس از فارغ التحصیل شدن، برای ادامه تحصیل در رشته طراحی صحنه به انگلستان رفت.

 این هنرمند ۷۶ ساله و باسابقه، تئاترهای بسیاری را روی صحنه تالارهای مختلف برده است؛ نمایش‌هایی که به علت وجود تکنیک‌های مختلف نمایشی، مانند کلاس درس بازیگری هستند.

سال ۵۸ نمایش «طالب» به کارگردانی او در تالار سنگلج روی صحنه رفت و دو سال بعد نیز نمایش «فریاد» را در تالار قشقایی کارگردانی کرد. «شاهزاده و گدا»، «آهسته با گل سرخ»، «آمیز قلمدون»، «شب روی سنگفرش خیس»، «سیمرغ»، «میر عشق،  دزد آب» و «لبخند باشکوه آقای گیل» از دیگر نمایش‌هایی است که او کارگردانی کرده است. مرزبان علاوه بر کارگردانی، با بازی در صحنه تئاتر نیز خوش درخشیده است. «رستم و سهراب»، «ملاقات با بانوی سالخورده» و «همه پسران من نمایش‌هایی» هستند که در آنها نقش ایفا کرده است.

اندوخته گرانبهایی نیز در عرصه سینما و تلویزیون دارد‌. ۳۹ سال داشت که در سریال «مخمصه» به کارگردانی فرهاد مجدآبادی بازی کرد. سال ۷۵ بازی در اثری مهم در کارنامه‌اش ثبت شد؛ سریال «تنهاترین سردار» به کارگردانی مهدی فخیم‌زاده.  در این سریال با مهارت خود به خوبی درخشید و تجربه‌ای موفق را رقم زد.

در ۶۸ سالگی در فیلم سینمایی «هیس دخترها فریاد نمی زنند»، همکاری با پوران درخشنده را تجربه کرد.

هادی مرزبان طی چهار دهه، ده اثر معروف از اکبر رادی را روی صحنه برد. سال ۶۲ و در یک شب سرد زمستانی با زنده‌یاد اکبر رادی آشنا شد و این ملاقات باب همکاری را گشود.

مرزبان طی سال‌ها تلاش در عرصه هنر، جشنواره‌های تئاتری را داوری و  هنر نمایش را نیز تدریس کرده است تا قدرتمند و اثرگذار در این حوزه گام بردارد.

او همچنین از هفدهم بهمن‌ماه سال 1397، به عضویت «مؤسسه هنرمندان پیشکسوت» درآمده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا