پوران درخشنده

پوران درخشنده سال 1330 در کرمانشاه زاده شد. او نخستین فیلم‌ساز زن پس از انقلاب اسلامی است.
پوران درخشنده

زندگی‌نامه

نخستین فیلم‌ساز زن پس از انقلاب اسلامی است. پوران درخشنده علاوه بر فیلم‌سازی، نویسندگی نیز می‌کند. او در سال 1330 در کرمانشاه زاده شد. فارغ‌التحصیل مدرسه عالی تلویزیون و سینما در سال 1354 است. فعالیتش را به عنوان مستندساز در سازمان صدا و سیما آغاز کرد. «طاعون» نخستین اثر او در این حوزه، درباره طاعون کردستان در سال 1328 بود. یک سال پس از آن نیز مستند «چهارشنبه سوری» را ساخت. 

«چشمه‌های آب معدنی راه هراز»، «6 عروس برای آمنه»، «موسیقی نواحی ایران»، «ببر دره عشق» و «رسول هرکول کوچک» از دیگر آثار مستندی است که تولید کرد. همچنین مستندی با عنوان «شوکران» را از سال‌ 1369 تا 71 ساخت که در 17 قسمت به اعتیاد در میان زنان، مردان و کودکان پرداخته بود.

پس از انقلاب اسلامی، در سال 1364 فعالیت خود در حرفه فیلم‌سازی را با فیلم «رابطه» آغاز کرد و  برنده دیپلم افتخار اولین دوره جشنواره فیلم جیفونی ایتالیا شد.

 دو سال پس از آن نیز «پرنده کوچک خوشبختی» را ساخت که برای این اثر نیز جوایزی دریافت کرد؛ لوح زرین بهترین فیلم ششمین جشنواره فیلم فجر و مشعل طلایی دومین جشنواره فیلم غیرمتعهدها در کره شمالی از جمله آنها است.

«عبور از غبار»، «زمان از دست رفته»، «عشق بدون مرز»، «شمعی در باد»، «رویای خیس»، «بچه‌های ابدی»، «بیست (تهیه کننده)»، «خواب‌های دنباله‌دار» و «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» از دیگر آثار این هنرمند برجسته سینما است. در میان آثاری که او تولید کرده است، دغدغه مسائل کودکان و نوجوان بیشتر به چشم می‌خورد.

فیلم «هیس… دخترها فریاد نمی‌زنند» پوران درخشنده در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد. این اثر که در سال 1391 تولید شد یکی از مهم‌ترین آثار او محسوب می‌شود و با آن تجربه موفقی را برای خود رقم زد. همچنین «زیر سقف دودی» نیز یکی دیگر از آثار مهم او است که در سال 1395 آن را کارگردانی کرد.

با اینکه او را بیشتر به عنوان کارگردان می‌شناسیم اما در عرصه‌های دیگر مانند تهیه‌کنندگی، نویسندگی، بازیگری و مجری طرح نیز فعالیت داشته است. «زیر سقف دودی»، «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند»، سریال «گلبهار»، «خواب‌های دنباله‌دار»، «بیست»، «بچه‌های ابدی»، «رویای خیس» و «شمعی در باد» برخی از آثار او در حرفه تهیهکنندگی است.

همچنین پوران درخشنده در آثاری مانند «رویای خیس»، «زمان از دست رفته»، «عبور از غبار»، «رابطه» و «زیر سقف دودی» نویسندگی را تجربه کرده است. مهم‌ترین اثر او در حرفه بازیگری، فیلم «خانه آقای حق‌دوست» است.

پوران درخشنده عضو انجمن‌های فیلم‌سازان زن آمریکا  (WIF)، کارگردانان مستقل آمریکا (IFP) و مرکز بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان یونسکو  (CIFEJ) است.

دهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «جگران» در بخش سینمای جهان، به بررسی و مرور آثار پوران درخشنده کارگردان سینمای ایران پرداخت. این بزرگ‌ترین جشنواره‌ای است که فیلم‌ها را به ۷۵ کشور جهان برای آشنا کردن مخاطبان جهانی با فیلمسازان مطرح معرفی می‌کند.

سال‌ها فعالیت حرفه‌ای باعث شد تا نشان درجه یک هنری را دریافت کند. همچنین پوران درخشنده از شهریور ماه سال 1394 به عضویت مؤسسه هنرمندان پیشکسوت درآمد.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا