ژرژ پطروسی

نهم فروردین سال 1323 در تهران متولد شد. او هنرمند پیشکسوت عرصه گویندگی و دوبلاژ است.
ژرژ پطروسی

نهم فروردین سال 1323 در تهران متولد شد تا با صدایش برای همه خاطره بسازد برای همین در سال 1346 وارد عرصه دوبله شد و آغاز به‌کارکرد. سپس در سال 1350 مدرک تئاتر را از دانشگاه هنرهای زیبا گرفت.

ژرژ پطروسی علاوه بر صداپیشگی و دوبله، در دنیای بازیگری هم فعالیت کرده‌است و در سال 1366 در فیلم سینمایی  ” تحفه‌ها” بازی کرد که اولین حضور او در سینما است. او با بازی در این فیلم همکاری با مهدی فتحی، سعید پورصمیمی، حمید جبلی و پروانه معصومی را تجربه‌کرد.

ژرژ پطروسی از سال 1382 تا اسفند 1388 ساکن شیکاگو بوده‌است اما در سال 1389 به ایران بازگشت و دوبله را ادامه‌داد. سپس در سال 1396 در دو سریال تلویزیونی “ستارخان” و “ایراندخت” به کارگردانی محمدرضا ورزی بازی‌کرد. او با بازی در سریال ستارخان، در سن 73 سالگی توانست مهارت بازیگری خود رابه خوبی به اجرا بگذارد.

می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین آثار استاد پطروسی در سمت سرپرست گویندگان و گویندگی، فیلم “روز واقعه” است.

درباره‌ آثار او در حوزه ی دوبله می‌توان به فیلم‌های «قاضی درد» با بازی آرماند آسانته، «آرماگدون» با بازی آلن دلون، «روز شغال» با بازی ادوارد فاکس، «ماجراهای رابین هود» با بازی ارول فلین، «فارنهایت ۴۵۱» با بازی اسکار ورنر، «رمز مرکوری» با بازی الک بالدوین، «سرقت برج» با بازی بن استیلر، «روح پدر» با بازی بیل کسبی، «به سوی جنوب» (بنتون فریزر) با بازی پل گراس، «فارست گامپ» با بازی تام هنکس، «مردی برای تمام فصول» با بازی جان هرت، «میزری» با بازی جیمز کان، «آلاسکا» با بازی چارلتون هستون، «ناخوانده» با بازی داگلاس هاج، «کمانه» و «توقف ناپذیر» با بازی دنزل واشنگتن، «هشدار برای کبرا ۱۱»(تام) با بازی رنه اشتینک، «پلیس بروکلین» با بازی ریچارد گر، «گوست داگ» با بازی فارست ویتاکر، «جزیره گنج» (کاپیتان اسمولت) با بازی فیلیپ گلنیستر، «راکی۱» با بازی کارل ویدرز، «۲۴» (تونی آلمیدا) با بازی کارلوس برنارد، «nick of time» با بازی کریستوفر واکن، «چلنجر سفید» با بازی کلیون لیتل، «منطقه سبز» با بازی گرگ کینیر، «پیرمرد و دریا» با بازی گری کول، «هنری پنجم» با بازی لارنس الیویه، «سرآشپز» با بازی لنی هنری، «مترو» با بازی مایکل وینکات، «غلاف تمام فلزی» با بازی متیو مادین، «سگ آبی» با بازی مل گیبسون، «شهر فرشتگان» و «ربوده شده» با بازی نیکلاس کیج، «فراری» با بازی هریسون فورد، «دیده‌بان» (فرمانده)، «سوداگران» (مارتی)، «میشل استروگف» (میشل استروگف)و «هرکول» (هرکول) و کارتون‌هایی مانند «کارتون رابین‌هود» (رابین هود) و «کارتون ماسک» (ماسک) اشاره‌کرد.

او در فیلم‌های ایرانی نیز به گویندگی پرداخته که در آن‌میان می‌توان «تنهاترین سردار» (حرث) با بازی ابوالفضل پورعرب، «هفت‌سنگ» (شریف) با بازی اصغر همت، «گرگ‌ها» (هامون) با بازی بهرام شاه‌محمدلو، «امام علی» با بازی انوشیروان ارجمند، «خط پایان» با بازی حمید جبلی، «ناخدا خورشید» و «همشاگردی‌ها» با بازی علی نصیریان، «روز واقعه» با بازی علیرضا شجاع‌نوری، «هزاردستان» با بازی منصور والامقام، «مختارنامه» (بن مطیع) با بازی محمد صادقی، «جهان پهلوان تختی» (گوینده‌ی متن) و… را نام‌برد.

اومدرک درجه یک هنری دارد و از سال 1395 عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا