یوسف پوریا

یوسف پوریا دهم فروردین سال 1318 در مراغه به دنیا آمد. او نوازنده تار و از سازندگان به نام تار است.
یوسف پوریا

زندگی نامه

50 سال پیش نخستین ساز زندگی خود را ساخت. سازی که سرآغازی برای نواختن موسیقی حرفه‌ای در زندگی‌اش شد. در مراغه باغ شهر ایران ، شهری که موسیقی در آن موروثی است، به دنیا آمد. 80 سال پیش در دهمین روز از نخستین ماه سال. یوسف پوریا یکی از قدیمی‌ترین سازندگان تار در کشور است. تا 8 سالگی را در زادگاهش روزها را سپری‌کرد و پس از آن با خانواده راهی تهران شد.

سال 1348 بود که توسط یکی از همکارانش با ساز تار آشناشد. با این‌که در کودکی تار را دیده و صدایش را شنیده‌بود، علاقه‌مند شد که بیشتر با آن آشنا شود. به اصرار خود با دوستش همراه شد. آغاز مسیری ارزشمند.

پس از آن در کلاس‌های صادق خان یکی از قدیمی نوازهای آن دوران آموزش را شروع‌کرد. چون صدای ساز دیگران را برتر از خود می‌دانست ، جرقه‌‌ای در ذهنش زده‌شد. جرقه‌ای برای ساختن ساز. کنده ای چوب که پیش از این صندلی بود نظرش را برای ساخت ساز جلب‌کرد. معاوضه انجام‌شد. صندلی نو را داد و صندلی کهنه را گرفت.

با ابزار محدودی که در دست داشت مانند قندشکن و چکش ساز خود را ساخت. همین حرکت آغازی برای ادامه مسیرش برای ساخت ساز شد.استادش که ساز را دید، شروع به تشویقش کرد که ساختن ساز را ادامه‌دهد. انگیزه و انرژی‌اش برای ادامه مسیر قوت گرفت. تازه‌کار بود اما دارای خلاقیت. در ادامه مسیر فکر یک تکه سازی به ذهنش خطور کرد. با نوآوری خود مدل تازه‌ای از ساختن تار را ارائه‌داد.

با این‌که در این مسیر موفق بود اما مشکلات زندگی او را از ادامه مسیر دور کرد. با این وجود چون علاقه جزیی از وجودش بود در سال 1353 دوباره فعالیت خود در این حوزه را آغاز‌کرد. در این زمان بود که متوجه‌شد مسیر پیش رو طولانی است.

سه یا چهار سال پس از این موضوع با استاد سلیمان روخ افزا آشناشد، نوازنده‌ای چیره دست و نت‌نویس. او که 7 دستگاه موسیقی ایرانی را تدوین کرده‌است، آموزش کار عملی را به پوریا داد.

از طریق استاد روح افزا با استاد یحیی آشنا شد و از او پیروی کرد. سازنده ماهری که به گفته ی یوسف پوریا مانند او در تاریخ سازسازی ایران وجودندارد. یوسف پوریا نیز براساس مدل کاری استاد یحیی کار کرد.

مسیر را پیمود و تا امروز از او به عنوان استاد برجسته سازنده تار نام می‌برند. خبره است در ساختن ساز ملی و شاه ساز موسیقی ایران.

تا کنون افراد زیادی از او آموزش دیده‌اند. همچنین برگزاری نمایشگاه‌های متعدد حاصل سال‌ها فعالیت او است. استاد یوسف پوریا سال ۱۳۸۳مدرک درجه یک هنری را دریافت کرد. او عضو کانون سازندگان ساز خانه موسیقی است و از سال 1394 نیز به عضویت موسسه هنرمندان پیشکسوت درآمد.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا