یونس آبسالان

یونس آبسالان اول فروردین سال1330 در روستای منگودرز ممسنی به دنیا آمد. او کارگردان و هنرمند پیشکسوت عرصه هنرهای نمایشی است.
یونس آبسالان

یونس آبسالان اول فروردین سال1330 در روستای منگودرز ممسنی به دنیا آمد. کارگردان فیلم هایی چون: مهره مار، هزار توی هزار، سایه ثمیر، «چراغ، آب ، اینه»، دوپادوالی و تیه ری، بعد از گذراندن دوره راهنمایی، به دانشسرای تربیت معلم در شیراز رفت و یک سال در آن جا دوره دید.

حالا به روستای خود باز می‌گردد و شروع به تدریس می کند. کاری که لزومش در آن زمان بسیار حس می شد و یونس آبسالان آن را انجام‌داد.

از تحصیلات خود غافل نمی‌شود وهمزمان با تدریس، برای گرفتن دیپلم به دبیرستان عشایری رفته و موفق می‌شود مدرک دیپلم خود را بگیرد.  زمان آن رسیده که در کنکور خود را محک بزند. او موفق می‌شود رتبه ی 2 کنکور را کسب کند و راهی دانشکده‌هنرهای‌زیبای دانشگاه‌تهران می شود تا در رشته کارگردانی تئاتر ادامه  تحصیل بدهد. به کارشناسی اکتفا نمی‌کند و مدرک کارشناسی ارشد همین رشته را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت می‌کند.

او علاوه‌بر کارگردانی، مشغول به نویسندگی نیز بود و تا کنون نمایشنامه های زیادی را نوشته و به اجرا درآورده‌است. حتی در زمینه نوشتن رمان، سرودن شعر و داستان نویسی نیزفعالیت‌هایی داشته‌است.

متخصصان، نمایشنامه‌های یونس آبسالان را به دو دسته تقسیم می‌کنند:

یک دسته نمایشنامه‌هایی که از آداب و سنن و فرهنگی که او با آن بزرگ شده‌است برگرفته‌شده و متعلق به فرهنگ و جغرافیای زادگاه اوست و دسته دیگر نمایشنامه‌های مدرنی است که نوشته‌است.

در این میان تعدادی از نمایشنامه‌های او موفق به دریافت جایزه‌ کشوری شده‌اند.

یونس آبسالان در سال 1392 عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت شد و هم چنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا