جشن بزرگداشت شاعر پارسی برگزار شد

آیین «بزرگداشت شاعر پارسی حکیم نظامی» عصر جمعه ۲۰ اسفند ماه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهالی فرهنگ و هنر در تالار وحدت برگزار شد.

قربانعلی اجلی ، صادق احمدی ، هنگامه اخوان، حجت اله اسدی ، احمد رضا اسعدی ، سوسن اصلانی ، سعید امیر سلیمانی، ناصر انصاری، اسماعیل آذر، منوچهر آذری، هادی آرزم،منیژه آرمین ،سید جواد آشفته، محمد آقانباتی،عباس بابویهی، عباسعلی براتی پور، رضا بنفشه خواه ، حسینعلی پرستار ،شهین پزشکی، ژرژ پطرسی،اسداله تابع منش،راضیه تجار ، آتش تقی پور، هوشنگ توکلی، محمد علی جدیدالاسلام،محمد رضا جعفری بهنام،امیر علی جوادیان،بامداد جویباری،جمشید جهانزاده،کاظم چلیپا،محمود حاج محمدی،غلامعلی  حاجیان پور،علی حاجیان پور،نبی اله حاجیان پور،محمد حمزه زاده،مهدی خاویان قدیانی،اسماعیل خلج،داود دانشور وجدانی،جهانگیر رجبی خواه،محمد جلیل رسولی،بهروز رضوی،داود رواسانی،سید جواد زیتونی،محمد ساربان،هرمز سیرتی،عشرت سیروس،غلامحسین شادی،محسن شاندیز،تقی شاهرخ،طاهر شیخ الحکما،عباس شیرخدا،قباد شیوا،مرتضی صادقی افجه ،سعید صادقی قازانچایی،رضا صادقی نژاد،اردشیر صالح پور،حسن ضرغامی،محمد طریقتی،مهدی طوسی،علیرضا عابدی،محبوب عارفی،خسرو عمارلوئی،حسینعلی فخیمی،تاج بخش فنائیان،داود فیاضی،رضا فیاضی،علی قلم سیاه،کیومرث قورچیان،بهروز کریمی،بهمن کریمیان،محسن کوهستانی نژاد،پروین محبی،عباس مشهدی زاده،مریم معترف،عباس ملکی،هادی منتظری،منوچهر موغاری،ملیح ناصری،ابراهیم نباتی مظلومی،جعفر نجیبی،فرزانه نشاط خواه،محمد نگینی،حسن نیک نژاد،مهوش نیکخو،رشید وطن دوست،کاظم هژیر آزاد،امیر علی همتی،داود یاسری،مرتضی یوسف دوست و … هنرمندان پیشکسوت حاظر در این مراسم بودند.

در این مراسم محمود شالویی دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد بزرگداشت شاعر پارسی حکیم نظامی، با این توضیح که مراسم بزرگداشت از ۱۵ اسفند با شروعی نیکو در جوار حرم امام هشتم(ع) در موزه آستان قدس رضوی آغاز شد و همه شهرها یکی پس از دیگری برنامه‌ای داشتند یا خواهند داشت، افزود: اگرچه ۲۱ اسفند ماه سالروز نظامی است ولی از پانزدهم اسفند و حتی قبل از آن برخی شهرها میزبان برنامه‌ها بوده‌اند و همایش‌های مختلفی از سوی انجمن مفاخر و نیز در فضاهای فرهنگی و مجازی برگزار شده و با اقدامات موثر شاهد یکی برنامه پرشکوه بوده‌ایم.

به گفته او، تمام نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف پرچم نظامی را کنار پرچم جمهوری اسلامی برافراشته‌اند و اعلام کرده‌اند که این حکیم و شاعر برجسته این حق را دارد که به بهترین نحو معرفی شود.

شالویی با بیان این که دستگاه‌های متعدد برای برگزاری این رویداد فعالیت داشتند، ادامه‌داد: فرهنگستان هنر، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، میراث فرهنگی، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و وزارت امورخارجه و… دست در دست هم احساس مسئولیت کردند و در برپایی این مراسم مشارکت داشتند. از این که جمع بزرگی از هنرمندان را در کنار خود داریم، به خود و نام حکیم نظامی می‌بالیم.

نظامی یکی از محورهای وحدت آفرین

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیز با این توضیح که مفاخر ایران هر کدام سرلوحه‌ای بزرگ برای این سرزمین پر تمدن هستند، افزود: خوشبختیم که حکمای اندیشمند، در کشورمان و در دسترس هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که نظامی از مفاخر بزرگ همیشگی ایران است، اظهارداشت: ایران فرهنگی با خط کشی‌ها از هم جدا نمی‌شود. به حکیم نظامی به نشانه وحدت همه اقوام فارسی زبان نگاه می‌کنیم و او نشانه همگرایی‌ است نه واگرایی. نظامی یکی از محورهای وحدت آفرین برای کسانی است که به اعتلای فرهنگ فکر می کنند.

اسماعیلی افزود: در ابتدای کار دولت مردمی سیزدهم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم کار ما متمرکز بر بزرگداشت نام‌آوران این سرزمین بود. این نشست‌ها با برنامه‌ریزی و اندیشمندی بزرگان، به اجرا درآمده است. در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر داریم از بزرگان ایران تقدیر کنیم.

حکیم نظامی یکی از استوانه‌های استوار فرهنگ و ادب فارسی

او در ادامه با تشکر از همه افرادی که همراهی کردند تا این نشست‌ها و این آیین به خوبی و عظمت برگزار شود، پیام رییس جمهوری را قرائت کرد.

در پیام آیت‌الله رئیسی، آمده است: «همه عالم تن است و ایران دل/ نیست گوینده زین قیاس خجل»

ادبیات در تعالی جوامع بشری نقشی پیشرو داشته است. معماری واژگان و جملات برپایه‌ نظم و نثر براساس روح فرهنگ حاکم بر جامعه‌ ایرانی که از سرچشمه‌‌ فضایل انسانی و معارف توحیدی سیراب است، بزرگ‌ترین خدمت شعرای متعهد تاریخ ایران بوده است.

برجسته‌سازی صفات اخلاقی و دمیدن روح پایداری و مقاومت در عرصه‌های مختلف زندگی بر پایه‌ کرامت‌های انسانی و اخلاقی، از ویژگی‌های بارز شاعران نامی فارس‌زبان است.

زبان فارسی و اندیشه ایرانی- اسلامی، جوهره و عصاره‌ ایران بزرگی است که جان آن با یکتایی و دانایی سرشته شده است. زبانی سرشار از تخیل و اندیشه که نه تنها بر گذشته‌ ایران پرتوافکنی می‌کند که بر امروز و فردای ما نیز نور می‌تاباند و رازگشایی می‌کند.

زبان و خط فارسی در کنار دین اسلامی، تاریخ و جغرافیا؛ یکی از ارکان اساسی هویت ملی ایرانیان و بخشی از فرهنگ و تمدن جهان اسلام است که نقشی تمدن‌ساز بویژه در خلق گستره‌ ایران فرهنگی ایفا کرده و جایگاه خود را از مجموعه‌ای از نشانگان و واژگان فراتر برده است. در این بین بی‌گمان شعر، یکی از عناصر تداوم‌بخش حیات زبان فارسی در جامعه ایران است که پیوند آن با هویت دینی ما، ناگسستنی است؛ همچنان که نخستین بار کلام وحی به زبان فارسی ترجمه شد. امتزاج و اختلاط زبان دین با زبان شعر در جامعه ایرانی، سابقه و تبار تاریخی بسیار طولانی دارد و همواره پیوستگی خود را حفظ نموده است.

حکیم نظامی یکی از استوانه‌های استوار فرهنگ و ادب فارسی و از قله‌های رفیع اندیشه و هنر اسلامی است که آثارش سرشار از اشاره به تاریخ، اساطیر و روایات کهن است. توجه به آموزه‌های وحیانی در تمام آثارش به ویژه دیباچه‌های «پنج گنج»، حکایت از اعتقاد راسخ او به تعالیم اخلاقی و عرفانی قرآن و دل‌بستگی‌ او به پیامبر اعظم (ص) دارد. او شاعری ایران‌دوست است که شعرش به زبان افسانه و روایت‌های دل‌انگیز، حقایق بزرگ و اندرزهای سترگ را به مخاطبان خود می‌دهد.

سخنوری که دعوت به یگانگی می‌کند و ما را از دل‌بستگی‌های دروغین می‌رهاند و به فضای معرفتی رهنمون می‌سازد. از این منظر، شعر نظامی کانون تولید فضیلت، معنویت و عدالت است و آموزه‌های آن، اکسیر جان‌بخشی است که همچنان برای انسان امروز تازگی دارد. نام حیات‌بخش حکیم نظامی زمینه و بهانه‌ای است برای چیرگی بر گسست‌ها و شکاف‌های تاریخی، نظامی نسخه‌ای برای انسان امروز تجویز می‌کند که سرانجام آن، گام نهادن در طریق صواب و درستی است.

نظامی به زبان مادری چندین ملت و قوم ایران و برخی کشورهای همسایه می‌سراید و مجرای ارتباط فارسی‌زبانان در ورای مرزها، که نفرت پراکنی‌ها و جدایی‌افکنی‌ها تاثیری بر آن نداشته و نخواهد داشت.

همان‌قدر که کوشش‌های نظامی‌شناسان و نظامی‌پژوهان گرانقدر در جای جای ایران عزیز ستودنی است؛ تلاش‌های دوستداران نظامی در دیگر کشورها در گسترش زبان فاخر فارسی و بزرگداشت چهره‌هایی چون نظامی و نیز بزرگانی چون رودکی، فردوسی، ناصرخسرو و خاقانی شایسته تقدیر است. جمهوری اسلامی ایران از طریق فرهنگستان، دانشگاه‌ها، نمایندگی‌های فرهنگی خارج از کشور و مجامع علمی و فرهنگی از هیچ همکاری و کوششی در گسترش و پاسداشت این زبان و بزرگداشت بزرگان و فرهیختگان ادب فارسی فروگذار نخواهد کرد.

امیدوارم با همت و پشتکار همه نهادهای علمی، فرهنگی و پژوهشی و با عزم راسخ دولت مردمی که در تلاش است تا مقام ارجمند فرزانگان دین‌مدار و پاک‌نهاد این مرز و بوم را ارج گذارد و نسبت به معرفی آن‌ها به طبقات مختلف جامعه خاصه جوانان همت گمارد، زمینه‌ها و فرصت‌های تازه‌ای پدید آید تا اندیشه‌های عمیق عرفانی و عواطف ژرف انسانی مشاهیر ادب و عرفا، به زبانی روزآمد و جهانی ارائه گردد و نسل جوان نیز با احساس تعلق بیشتری به این منابع و ذخائر ارزنده بتواند قدرت نوآوری و رویارویی خود را با تحولات جهانی شتاب بیشتری ببخشد.

فرا رسیدن سال‌روز بزرگداشت حکیم نظامی فرصت مغتنمی است که از دانش و نگرش این شاعر بزرگ که نیاز جهان امروز است و شرایط اخیر حاکم بر جهان اهمیت آن را دو چندان ساخته، بهره جسته و قدر او را بیشتر بدانیم. از درگاه خداوند منان رسیدن به روزهای روشن و فرداهایی بهتر را برای ایران و ایرانیان آرزومندم و توفیق و بهروزی همگان را مسالت دارم».

اجرای سازهای کوبه‌ای توسط احسان تارخ به همراه خواندن متنی از منظومه «خسرو و شیرین» توسط سوگل مشایخی بخشی از این مراسم بود. امیر عبدالحسینی دبیر ستاد بزرگداشت نیز به ارایه گزارشی درباره مهم‌ترین اقدامات انجام شده در هفته بزرگداشت نظامی پرداخت.

در این مراسم حسن بلخاری مدیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نیز در سخنانی به حکیم نظامی پرداخت. یکی از قسمت‌های آیین بزرگداشت، رونمایی مجسمه حکیم نظامی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نادر قشقایی طراح و سازنده این مجسمه بود.

از دیگر بخش‌های این مراسم می‌توان به پرده‌خوانی مرشد محسن میرزاعلی و اجرای کنسرت «بزم‌آرایی خسرو در شکارگاه» از آثار فرهاد فخرالدینی با اجرای ارکستر سازهای ملی به سرپرستی علی‌اکبر قربانی اشاره کرد. همچنین در این مراسم از آلبوم «راز لیلی» براساس لیلی و مجنون حکیم نظامی محصول بنیاد رودکی رونمایی شد.

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

سایر اخبار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا