در سفر مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت به استان مازندران روی داد; از دیدار با آخرین بازمانده نقاشی قهوه‌خانه‌ای تا ملاقات با کارگردان اولین فیلم جنگی ایرانی

سیدعباس عظیمی – مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت میهمان تعدادی از هنرمندان پیشکسوت ساکن استان مازندران شد .

در این سفر که از سه‌شنبه 19 اردیبهشت آغاز شد سیدعباس عظیمی با همراهی داود فیاضی – موسیقی‌دان ،خواننده و ردیف‌دان پیشکوت – با حضور در منزل استادان :عزت رحیم‌بقایی(صدابردار پیشکسوت موسیقی) ، مهدی شاه‌محمدیان(قلمزن پیشکسوت) ، محمدعلی پایدار(پیشکسوت منبت) ، منصور وفایی( پیشکسوت نقاشی قهوه‌خانه‌ای) ، اکبر صادقی(کارگردان پیشکسوت سینما) و خانواده زنده‌یاد ابوالحسن خشرو(خواننده نواحی) دیدار و با اهدای لوح و هدیه موسسه از آنان تقدیر کرد .

سیدعباس عظیمی با اشاره بر لزوم این سفرها گفت : 70 درصد از اعضای موسسه ساکن کلان‌شهر تهران هستند. ولی این موضوع هیچگاه باعث کم‌توجهی به هنرمندان پیشکسوت ساکن شهرستان‌ها نشده است.

عظیمی ادامه داد : هنرمندان پیشکسوت سرمایه‌های ملی و فرهنگی کشور هستند و تلاش می‌شود هر چند وقت یکبار به این عزیزان سر زده و جویای احوال آنان شویم.

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت با اشاره به روند این سفرها گفت :از سال 91 تا کنون برنامه ملاقات ، دیدار و عیاد از هنرمنان پیشکسوت یا خانواده استادان آسمانی به عنوان یک سر فصل اصلی در برنامه‌‌های موسسه بوده و همچنان در حال انجام است. و این رویه مرد استقبال هنرمندان قرار گرفته است .

عزت رحیم‌بقایی از پیشکســوتان صدابرداری در ایران اســت و صدابرداری صحنــه ای بســیاری از هنرمنــدان موســیقی ایــران از جملــه محمدرضــا شــجریان، حســین علیــزاده، پرویــز ّ مشــکاتیان و… را در کارنامــۀ هنــری خــود دارد. وی از اعضــای هیئت مدیــره کانــون صدابــرداران خانــۀ موســیقی ایــران بــوده  اســت.

او علاوه بر صدابرداری تجربه بازیگری نیز دارد و در آثار سینمایی از جمله (خواهران غریب) ، (چون ابر در بهاران) و (ای ایران) به ایفای نقش پرداخته و در سریال‌های خانهسبز ، لبخند سوم و تهران 20 بازی کرده است .

عزت رحیم‌بقایی مدرک درجه یک هنری دارد و در سال 1398 به عضویت موسسه هنرمندان پیشکسوت درآمده است.

مهدی شاه‌محمدیان اكنون در رشته قلمزني به کار مشغول است و در مدت  36سال فعالیت در این رشته، تابلوهاي نفیسي ساخته و در  بیش از ده نمایشگاه شركت کرده است كه مهمترین آن ها  نمایشگاه صنایع دستي آسیا و اقیانوسیه در آبان ماه  1373بوده است. شاه محمدیان دو سال در دانشگاه علمي كاربردي سازمان صنایع دستي تدریس کرده و تاكنون در رشته های قلمزني و آواز شاگردان بسیاري را آموزش داده است؛ شاگردانی که اکنون خود به درجه استادي رسیده اند.

وقتی دبستانی بود، خواندن آواز را شروع کرد و در هفده سالگی گوشه های موسیقی ایرانی را از مرحوم  یاریاوي که  از نوازندگان شناخته شده نی بود آموخت. در سال 1358در كلاس استاد علي اصغر شاه زیدي ردیف ها و گوشه هاي  موسیقي را مجددا فراگرفت.ً

 مهدی شاه محمدیان برای تکمیل دانش خود در حوزه موسیقی سنتی ایران، مدتی هم از حضور منصور اعظمي‌كیا بهره برد. همچنین از محضر استادانی مثل حسن كسایي، جلیل شهناز، حسین عمومي، مرحوم طاهرپور و طاهرزاده استفاده کرد.

 مهدی شاه محمدیان مدرک درجه یک هنری دارد و از سال  1396 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

محمدعلی پایدار سال ۱۳۳۷ در تهران متولد شد. تا مقطع دیپلم در تهران درس خواند. از طریق آشنایی با استاد جمشید پورگلی و استاد میرطیبی با هنرهای سنتی آشنا شد و همچنین از محضر استاد مهدی طوسی بهره برد.

اولین اثر هنری وی تمثال «امیرالمؤمنین (ع)» است و تابلوهای «سیمرغ» و «شاهنامه» از مهم‌ترین آثار وی به شمار می‌روند. عضویت در مرکز ایران‌شناسی و دریافت نشان‌های هنری در رشته‌های منبت و معرق از سوابق و افتخارات او محسوب می‌شوند. وی در هنرهای سنتی از قبیل منبت، معرق، گره‌چینی، منبت معرق، قواره‌بری و ارسی‌سازی تخصص دارد.

در کارنامۀ هنری این هنرمند حوزۀ هنرهای سنتی، سی‌ونه مقاله تخصصی در زمینۀ شناخت چوب و عوامل مخرب آن، تاریخ صنایع‌دستی معاصر استان مازندران و همچنین تحقیق و نگارش سقا نفارخانه (کیجا تکیه)، و تحقیق (مسجد فرح‌آباد)، تاریخچه صنایع‌دستی (منبت) به چشم می‌خورد.

محمدعلی پایدار مدرک درجه یک هنری دارد و از سال ۱۳۹۷ عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

منصور وفایی آخرین بازمانده نقاشی قهوه‌خانه‌ای است؛ هنری که حفظ هویت ملی‌مان کمک می کند.
وفایی از همان کودکی به نقاشی علاقه داشت. به واسطه این علاقه‌مندی پدرش او را در دبیرستان اسدآبادی ثبت نام کرد. نزد استاد علی اکبر نجم آبادی از شاگردان کمال الملک نقاشی را آموخت. علاقه‌اش به روایت داستان در نقاشی او را به سمت نقاشی قهوه‌خانه‌ای سوق داد. از شاهنامه و روایات مذهبی برای خلق اثر الهام گرفت.سال ۱۳۶۹ براش سالی مهم بود. همزمان با کنگره بزرگداشت فردوسی در تهران هنرش را به رخ کشید. داستان‌های شاهنامه با هنر او و حسن اسماعیل زاده برای مهمان خارجی و داخلی کنگره به تصویر درآمد و پس از آن بود که درخواست‌ها برای کشیدن نقاشی قهوه‌خانه‌ای به سمت او سرازیر شد.
او با نوآوری و تلاش مسیرش را ادامه داد تا جایی که نشان درجه یک هنری را دریافت کرد.

از دیگر آثار او می توان همکاری با شرکت هنری یونیورسال فاین آرتز کمپانی برای تهیه بیش از ۳۰۰ تابلو نقاشی، تصویرگری داستان رستم و سهراب در قالب ۱۲ تابلو و تصویر گری روی ۵جلد شاهنامه فردوسی را نام برد.

ابوالحسن خوشرو دی‌ سال 1325 در روستای سیاهرودکلا قائم‌شهر (از توابع استان مازندران) به دنیا آمد. موسیقی را با نواختن ساز «لَلِه‌وا» آغاز کرد و از هنرستان موسیقی تهران فارغ‌التحصیل شد.

سال ۱۳۳۹ یک گروه موسیقی با همکاری برادرانش (فرج‌الله و عبدالله) و احمد محسن‌پور تشکیل داد و از سال ۱۳۴۵ به همکاری با رادیو مرکز استان مازندران پرداخت.

سال ۱۳۵۰ گروه موسیقی روجا (ستارۀ صبح) را تشکیل داد و با این گروه کنسرت‌های متعددی در ایران و خارج از کشور برگزار کرد. نخستین مجموعۀ موسیقی ابوالحسن خوشرو «هژبر سلطون» نام داشت. اثر «مشتی» از او در سال ۱۳۵۹ منتشر شد که همین امر باعث شد مردم منطقه تا سال‌ها او را «مشتی» صدا کنند. او همراه با استاد فقید احمد محسن‌پور از چهره‌های برجسته و اثرگذار در احیای موسیقی مازندران بود که بیش از پنج دهه از عمر خود را صرف اعتلای فرهنگ موسیقایی مازندران کرد.

«شاباجی»، «خنش»، «رونما»، «طالبا»، «آلاشت دیار»، «دماوند»، «موسیقی مازندرانی»، «نرگس جار»، «تش سو»، «آفتاب ته»، «کوچ»، «مشتی»، «حامد»، «هژبرخوانی»، «شوار»، «رقص‌های مازندران» و «مادرمه» تعدادی از آثار و آلبوم‌های موسیقی این هنرمند مازنی هستند.

سرانجام این خواننده و نوازنده پیشکسوت موسیقی مازندرانی، دهم اسفند سال ۱۳۹۸ پس از تحمل یک دوره دوسالۀ بیماری در سن هفتاد دو سالگی به دیار حق شتافت.

زنده‌یاد ابوالحسن خوشرو ساروکلائی که او را با نام ابوالحسن خوشرو می‌شناسند مدرک درجه یک هنری داشت و از سال 1398 به عضویت مؤسسه هنرمندان پیشکسوت درآمده بود.

اکبر صادقی نخستین روز فروردین ماه سال 1327 در شهر ری، اولین تصویر از جهان پیرامون را در حافظه‌اش ثبت کرد. فعاليت هنري را با نوشتن فيلمنامه فيلم «پسرخوانده» به كارگرداني جمشيد شيباني آغاز كرد و نخستين كارش را به‌ صورت حرفه‌اي به عنوان دستيار كارگردان در فيلم مشترك ايران و هند بنام «هماي سعادت» به كارگرداني فابي چاناكيا تجربه كرد. او مدتي مدير استوديو «پارس فيلم»، معتبرترين و بزرگترين استوديو در ايران  بود و بعد از آن مدير توليد «تينا فيلم» شد. اولين كار مستقل كارگرداني او فيلم«با عشق مردن» در سال 1357 بود.

اکبر صادقی در مقام تهیه‌کننده سال 1362 در فیلم «بازرس ویژه» به کارگردانی منصور تهرانی فعالیت داشت. این هنرمند پیشکسوت سینما، سال 1365 دوره‌ پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند. اثر مهم او در این سال،  کارگردانی و تهیه‌کنندگی فیلم «دبیرستان» است و او توانست با مهارتش، جای خود را میان اهالی سینما تثبیت کند.  علاوه بر این، او در سال 1366 در فیلم «سیمرغ» نیز نقش‌آفرینی کرد.

با این‌که اکبر صادقی را بیشتر به عنوان تهیه‌کننده می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. او علاوه‌ بر تهیه‌کننده، به‌عنوان کارگردان، نویسنده و بازیگر نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین آثار اکبر صادقی در مقام کارگردان، فیلم‌های «گاومیش‌ها»، «سرحد»، سریال «تازیانه بر باد»، سریال «زائر غریب»، «مادرجونم عاشق شده» «آلما»، «سیمرغ»، «دبیرستان»، «بالاش»، «پایگاه جهنمی»، «در محاصره»، «شیطان» و «با عشق مردن» است.

او همچنین فیلمنامه‌های «سرحد»، «مزدوران»، «در محاصره»، «شیطان»، «با عشق مردن»، «جنجال»، «می‌رم بابا بخرم»، «پسرخوانده» و «بی‌حجاب» را نوشته است. مهم‌ترین آثار اکبر صادقی در حرفه‌ بازیگری، فیلم «اجاره‌نشین‌ها» و «ناخدا» است.

او سال ۱۳۷۹ توانست دیپلم افتخار بهترین فیلم را برای «شنگول و منگول»، در پانزدهمین دوره جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان دریافت کند. اکبر صادقی از 14 مهرماه 1392 به عضویت مؤسسه هنرمندان پیشکسوت درآمد.

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

سایر اخبار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا