بزرگداشت «ابوالقاسم دهقانی» شاهنامه‌پژوه برگزار شد

بزرگداشت ابوالقاسم دهقانی، چامه‌سرا، شاهنامه‌پژوه و شاهنامه‌خوان نامدار ایران شنبه 17 اردیبهشت‌ماه با حضور سیدعباس عظیمی – مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت ، اردشیر صالح‌پور ، محیط طباطبایی، علیرضا شجاع‌پور، محمود صادقی‌زاده، دکتر خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی ، نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی و مدیران و شخصیت های فرهنگی و هنری استان لرستان با همت و همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، بنیاد رودکی ،موسسه هنرمندان پیشکسوت،کمیته ملی موزه‌های ایران(ایکوم) و یونسکو ، در تالار وحدت تهران برگزار شد.

در ابتدای مراسم مرشد علی ناری ابیاتی از شاهنامه را به سبک سردم خوانی و ضرب و زنگ زورخانه‌ای اجرا کرد. سپس کل قدرت فتحی و حشمت فتحی برای حاضرین ساز و دهل نواختند.

اردشیر صالح‌پور،عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت و دبیر اجرایی مراسم بزرگداشت ابوالقاسم دهقانی گفت: شاهنامه کارنامه و هویت ایرانیان است. شاهنامه شناسنامه عزت و سرافرازی ماست. این کتاب سترگ نامه عبرت، نامه حکمت و نامه خردورزی ایرانیان است. شاهنامه سرشار از پند و اندرز است.

وی ادامه داد: علیقلی محمود بختیاری بر این باور است که «شاهنامه آبشخور عارفان است و ما کمتر از بعد عرفانی به شاهنامه نگاه کردیم و بیشتر به بعد حماسی آن پرداختیم.» حکیم فردوسی بیشتر بر خردورزی و عقلانیت شاهنامه تاکید دارد و شروع شاهنامه با این بیت است: «به نام خداوند جان و خرد». چرا فردوسی بر خرد تاکید دارد؟ زیرا خرد کلید و رمز پیشرفت بشریت است.

صالح‌پور افزود: شاهنامه اثر اخلاقی است و از عشق و دلدادگی نیز سخن می‌گوید. داستان‌های عاشقانه شاهنامه کم نیستند؛ عشق زال و رودابه، بیژن و منیژه و… داستان‌های دلیری و دانایی و توانایی در شاهنامه بسیار است، همان‌گونه که حکیم فردوسی می‌گوید: «توانا بود هر که دانا بود»

در ادامه این مراسم پیام صوتی  میرجلال‌الدین کزازی پخش شد و همچنین محیط طباطبایی، علیرضا شجاع‌پور و محمود صادقی‌زاده سخنرانی کردند.

پریسا سیمین مهر در مراسم بزرگداشت ابوالقاسم دهقانی بخش‌هایی از داستان سیاوش را نقالی کرد. همچنین مرشد محسن میرزا علی بخش‌هایی از زال و گودرز را نقالی کرد. اجرای موسیقی توسط گروه کهر به سرپرستی محسن کیهان‌نژاد از دیگر بخش‌های مراسم بود.

در پایان‌ مراسم سیدعباس عظیمی – مدیرعامل مسسه هنرمندان پیشکسوت و سرپرست مجموعه فرهنگی برج آزادی – با حضور روی صحنه تالار وحدت با اهدای لوح و هدیه از استاد ابوالقاسم دهقانی تجلیل کرد.

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

سایر اخبار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا