فریده سپاه‌منصور

فروردین‌ماه سال 1326، تهران، پانزدهمین روزش را آغاز کرد تا مقارن باشد با آغاز حضور فریده سپاه‌منصور در عرصه حیات و تا کنون، حضورش در بیش از 50 مجموعه سینمایی، تلویزیونی و نمایش خانگی ماندگار شده است.
فریده سپاه‌منصور

زندگی‌نامه

دیپلم نقاشی را از مدرسه هنرهای زیبا که دریافت کرد، شیفتگی‌اش به عرصه هنرهای نمایشی را با تئاترهای دانشجویی ظهور و بروز داد. از آن زمان تا کنون، حضورش در بیش از 50 مجموعه سینمایی، تلویزیونی و نمایش خانگی ماندگار شده است. بیش از نیمی از سالهای عمرش را با ایفای نقش‌های گوناگون سپری کرده است؛ گرچه شاید به واسطه دقت و سلیقه خاص او در انتخاب نقش‌ها، به نظر نیاید او بیش از 44 سال است در سینما، تلویزیون و تئاتر ایران حضور دارد. سال 1350، او و هوشنگ توکلی پیمانشان را برای زندگی مشترک بستند که او نیز از دیار هنرهای نمایشی است.

فروردین‌ماه سال 1326، تهران، پانزدهمین روزش را آغاز کرد تا مقارن باشد با آغاز حضور فریده سپاه‌منصور در عرصه حیات. سال 1366 و در چهلمین فصل زندگی‌اش، طعم شیرین سینما را با نقش‌آفرینی در فیلم ردّ پایی بر شن به کارگردانی محمدرضا هنرمند چشید. حضور او در این عرصه، با حضور در آثار بعدی مثل فیلم سینمایی مارمولک به کارگردانی کمال تبریزی، ماندگارتر و برجسته‌تر شد و این فیلم، تجربه همکاری با بهزاد بهزادپور، محسن زهتاب، بهروز رضوی و غلامرضا طباطبایی را برایش ارمغان آورد.

پیش از این البته سال 1375 در 49 سالگی در سریال امام علی (ع) همکاری او با سید داود میر‌باقری کارگردان این سریال، زمینه‌ساز جدی‌تر شدن فعالیت‌های او شد.

1382 و در آستانه 56 سالگی، حضوری جدی برای او در سینما به حساب می‌آید. فریده سپاه منصور، با حضور در 3 فیلم و سریال مهم سینما و تلویزیون نقش خود را در این عرصه به خوبی ایفا کرد. فیلم‌های مارمولک به کارگردانی کمال تبریزی، فیلم مهمان مامان به کارگردانی داریوش مهرجویی و سریال خانه‌ای در تاریکی به کارگردانی سعید سلطانی مردم را بیش از پیش با توانمندی‌ای او آشنا ساخت.

در 63 سالگی برای نقش‌آفرینی در فیلم آسمان محبوب به کارگردانی داریوش مهرجویی در سال 1389 مورد تحسین قرار گرفت؛ ادر بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش دوم زن نامزد شد. همچنین پیش از این و در سال 1382 در 56 سالگی برای فیلم مهمان مامان به کارگردانی داریوش مهرجویی توانست در 22مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش دوم زن نامزد شود.

حضور او در عرصه هنرهای نمایشی، با آثار مهمی که در سینما و تلویزیون برجسته هستند ماندگار شده است. حضوری که همچنان ادامه دار بوده که از توانمندی‌های او در ایفای نقش‌های گوناگون حکایت دارد.

فریده سپاه‌منصور، از آغاز فعالیت «مؤسسه هنرمندان پیشکسوت» عضو این مؤسسه بوده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا